Home » אל תתנו לאשפוז לטלטל אתכם: טיפים לניהול בטוח של טיפול תרופתי בחולי פרקינסון במהלך אשפוז

אל תתנו לאשפוז לטלטל אתכם: טיפים לניהול בטוח של טיפול תרופתי בחולי פרקינסון במהלך אשפוז

אשפוז בבית חולים, מכל סיבה, עלול להחמיר מצבי מחלה רבים. על אחת כמה וכמה כשמדובר מחלת פרקינסון. הסיבות לכך רבות ומגוונות. החל מלחץ הכרוך באשפוז, דרך המחלה עצמה, סביבה לא מוכרת, הפרעות שינה, תרופות חדשות וכלה בשינויים בזמני נטילת התרופות לטיפול בפרקינסון .

לצערנו, במהלך השהות בבית החולים, מטופלים רבים חווים החמרה בסימפטומי פרקינסון. אחרים מדווחים על הופעה של סימפטומים חדשים כגון הזיות או בלבול.

במאמר זה נסקור מספר צעדים שעשויים לסייע במניעת סיבוכים במהלך האשפוז.

ראשית, שאתם מציגים לצוות המטפל את הרשימה המעודכנת של כלל התכשירים התרופתיים שהינכם נוטלים- לרבות תרופות ללא מרשם ותוספים. 

יתרה מזאת, לגבי תרופות המיועדות לטיפול במחלת פרקינסון, ציינו את זמני הנטילה המדויקים ולא רק את תדירות הנטילה. לדוגמה: טבליה אחת של דופיקר בשעה 7, 12, 16, 20 במקום טבליה אחת ארבע פעמים ביום.

נקודה נוספת שחשוב לזכור- הביאו עמכם את כל התרופות לפרקינסון. העניין הוא שבית המרקחת בבית החולים אינו מחזיק במלאי שוטף את כל סוגי הטיפולים התרופתיים. לכן, יתכן שבית החולים לא יוכל לספק לכם את התרופות בהן אתם מטופלים. על כן, חשוב שתביאו את התרופות מהבית- על מנת לשמור על רצף טיפולי.

נדבך נוסף הדורש תשומת לב- משטר טיפולי אינדיבידואלי, שלא תמיד תואם את זמני חלוקת התרופות במחלקות האשפוז. למשל, לרוב, חלוקת התרופות במחלקות מתבצעת בשעות 8, 12 ו-16. ואילו מטופלי פרקינסון נוטלים תרופות בזמנים שונים לגמרי- אם בשל הצורך להרחיק את התרופה מתזונה המכילה חלבון או בשל דפוס הזמנים המאפיין את הופעת הסימפטומים. 

בשל כך, מומלץ לבקש מהצוות ליטול את התרופות באופן עצמאי בזמנים המותאמים באופן אישי.

אספקט נוסף שחשוב לקחת בחשבון- לא אחת, שהות בבית חולים כרוכה בצום (אם לצורך הכנה בדיקה או לפני ניתוח). צומות ממושכים מכתיבים הפסקה של טיפולים תרופתיים מסוימים כגון תרופות נגד סכרת, תרופות ליתר לחץ דם וכדומה. חשוב לחדד לצוות המטפל שיש להמשיך את התרופות לפרקינסון באופן רציף. במידה וצפויה הפסקה ממושכת בנטילה פומית או בספיגה של תרופות (למשל ניתוח ממושך או חוסר יכולת לבלוע), בקשו ייעוץ של נוירולוג. הוא יוכל לכוון את הצוותים בכל הקשור להתאמת הטיפול לפרקינסון לתקופה ההפסקה (מתן תרופות דרך הוריד, שימוש במדבקות ועוד).

דגש נוסף- היו מודעים לכך שישנן תרופות המחמירות את סימפטומי המחלה. לדוגמא, תרופות לבחילות כמו הפרומטזין או הפרמין או תרופות לטיפול בהזיות או הפרעות שינה כדוגמאת ריספרידון או הלופרידול. 

זכרו- מאחר ומדובר ברשימה רחבה של תרופות שעלולות לגרום להתדרדרות, יש לדון בסוגיה זו בכל פעם שיוצע לכם טיפול תרופתי חדש.

לסיכום, אשפוז בבית חולים עשוי לבלבל ולגרום לחוסר בטחון. אל תהססו לשאול שאלות וודאו שאתם מבינים את התוכנית הטיפולית. זכרו שזו אחריותו וחובתו של הצוות המטפל לגרום לכם להרגיש בנוח ולספק הסברים פשוטים ובהירים. במידת הצורך, צרפו לשיחה איש משפחה. וודאו שהצוות מודע למחלת הפרקינסון ושאתם מקבלים טיפול מושכל הן מבחינת התרופות לפרקינסון והן מבחינת טיפולים אחרים שיכולים להשפיע על איזון המחלה.

תהיו בריאים!

הכותבת סשה ז'וראט הינה רוקחת קלינית ומנהלת מקצועית בחברת MyMedic המספקת שירותי ייעוץ רוקחי.

למעבר לאתר mymedic לחצו כאן: https://www.mymedic.co.il/


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715464

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר