Home » טלרפואה לחולים בפרקינסון

טלרפואה לחולים בפרקינסון

שירותי טלרפואה לחולי פרקינסוןחלק בלתי נפרד מהמערך הטיפולי בחולים רבים בשנים האחרונות כולל שימוש במכשירים מיוחדים שמאפשרים לחולים ליצור קשר ישיר עם הרופאים שלהם מבלי לצאת מפתח ביתם כלל כשהכוונה היא לפיתוחים שנכללים תחת הגדרת המטרייה של שירותי הטלרפואה.

כך למשל כיום ניתן לקיים פגישות עם הרופא באמצעות מערכת לתקשורת וידאו, לעבור בדיקות אבחון מגוונות באופן ביתי ולשדר את הממצאים שלהן באופן ישיר לרופא המטפל ועוד.

עד כה השימוש העיקרי בשירותי הטלרפואה התבצע על ידי אנשים שמתגוררים במדינות עולם שלישי, שבהן לא פשוט ליצור קשר עם רופאים מומחים או על ידי חולים שממעטים לצאת מביתם. כמו כן, עיקר השימוש בשירותי הטלרפואה המודרניים נסוב סביב מחלות לב שונות או סביב חולים במחלות כרוניות שונות שמיעטו לצאת מביתם.

עם זאת, לאחרונה אנחנו עדים לפריחה יוצאת דופן בתחום הטלרפואה שבאה לידי ביטוי בהרחבת השימוש במכשירים השונים גם לסובלים ממחלות אחרות כשבמאמר זה נתמקד בשירותי הטלרפואה שמיועדים עבור חולי הפרקינסון.

הטיפול המורכב בחולי הפרקינסון

פרקינסון, או רטטת בעברית, היא מחלה ניוונית שפוגעת במערכת העצבים המרכזית. המחלה מתקדמת ומחריפה באופן הדרגתי ובאה לידי ביטוי במגוון של הפרעות מוטוריות על רקע התנוונות של תאים מסוימים במוח (תאי החומר השחור).

חולי הפרקינסון סובלים בין היתר מנוקשות בשרירים, מירידה בתנועתיות, מהפרעות חמורות בשיווי המשקל, מבעיות הליכה, מרעד לא רצוני במנוחה ועוד.

חמישים אחוז מהחולים סובלים בנוסף גם מדמנציה, חלק לא מבוטל מהם סובל מהפרעות שונות במערכת העיכול ועוד. הטיפול במחלת הפרקינסון מבוסס על שימוש בתרופות שונות והאתגר הטיפולי בא לידי ביטוי בכך שישנו קושי גדול להתאים לחולה את המינון המתאים ביותר עבורו. בנוסף לכך, ככל שהמחלה מתקדמת לשלבים המאוחרים שלה, כך הטיפול התרופתי הופך לפחות ופחות יעיל.

לחצן מצוקה לחולי פרקינסון

אחד מהמכשירים היעילים ביותר שעושים בהם שימוש בתחום הטלרפואה עבור חולי פרקינסון הוא לחצן רפואה מיוחד שאותו נושאים החולים על גופם. באמצעות לחצן המצוקה יכולים החולים ליצור קשר באופן מידי עם המוקד הרפואי שהם נמצאים אתו בקשר שוטף וכך ליהנות משירותי רפואת חירום תוך דקות ספורות. הלחצן מסייע בעיקר במקרים בהם החולה איבד את שיווי המשקל ונפל בביתו.

פגישות וידאו קונפרנס

כפי שהסברנו, פרקינסון היא מחלה מתקדמת ולפיכך חשוב מאוד לבצע לחולים בדיקות תקופתיות על מנת להעריך את מידת החומרה של הפגיעה ואת מידת היעילות של הטיפול התרופתי שניתן להם.

עם זאת, ככל שהמחלה מתקדמת, החולים מתקשים לצאת מהבית ולכן לא אחת הרצף הטיפולי לוקה בחסר. כאן נכנסים לתמונה שירותי הווידאו קונפרנס שמאפשרים לרופא לבצע בדיקות אבחון שונות למטופל גם כאשר הם לא נמצאים באותו החדר או באותה העיר לצורך העניין.

מערכת הטלדור

מערכת הטלדור היא מערכת ממוחשבת שמאפשרת למוקד הרפואי לנעול את דלת הבית של החולה או לפתוח אותה, גם במידה והחולה נעל אותה מבפנים. באופן כזה ניתן למנוע מחולה דמנטי לעזוב את ביתו כאשר הוא ללא השגחה וכן ניתן להיכנס לביתו של חולה שנעל את דלת הבית ושלא מסוגל לקום כדי לפתוח אותה לצוות הרפואי שהגיע להגיש לו טיפול.

היתרונות של הטלרפואה לחולי הפרקינסון

 • הגברת הנגישות לצוות הרפואי.
 • מעקב שוטף ואיכותי אחר התקדמות הטיפול ואחר מצבו הבריאותי הכללי של המטופל.
 • חיסכון ניכר בזמן של המטופל.
 • קיצור משמעותי של זמני התגובה למצבי חירום רפואיים.
 • הפחתה משמעותית ביותר במפלס החרדה על ידי אספקת מידע ותמיכה סוציאלית שוטפת.

ראו גם:
דיור מוגן בבית לחולי פרקינסון


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715464

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר