Home » אזילקט

אזילקט

אזילקט הינה תרופה שפותחה על ידי חברת ענק התרופות "טבע" הישראלית על מנת לטפל בחולי פרקינסון בכל שלבי המחלה. אזילקטהתרופה אושרה לשימוש על ידי מנהל התרופות האמריקאי בשנת 2005 ומאז מחקרי אורך שנעשים על השפעתה חוזרים ומוכיחים את יעילותה בטיפול בתסמינים במחלת פרקינסון והאטת התפתחותה, עקב ההשפעה המגנה שיש לשימוש בתרופה על תאי המח שנהרסים במהלך המחלה.

תרופות לפרקינסון

התרופות הנפוצות כיום לטיפול בפרקינסון (בעיקר L-dopa) מגבירות את הפעילות של התאים מייצרי הדופמין במח בשיטות שונות (הגברת הפרשת הדופאמין, עיכוב הדופאמין בסינפסות, עיכוב פירוק הדופאמין ועוד).

כל התרופות האלה מביאות לשיפור ניכר, אך זמני, ביכולת התנועה של החולה. יכולתן לעכב את התפתחות המחלה אינה מוכחת ובשלב מסוים של המחלה (בדרך כלל אחרי 2-5 שנים), השפעתן הולכת ומצטמצמת עד שהן הופכות ללא יעילות כלל.

אזילקט

תרופה זו מורכבת מחומר הנקרא רסג'ילין, המעכב את האנזים MAO-B, שהוא האנזים שאחראי כמעט באופן בלעדי על הפירוק של הדופאמין בגרעיני הבסיס במח. גם בעבר היו קיימות בשוק תרופות לפרקינסון הפועלות באותו אופן, אך הרסג'ילין נמצא כיעיל הרבה יותר בפירוק האנזים, כאשר הוא מפרק באופן יעיל פי 5-10 בהשוואה לתרופות המכילות סלג'ילין כמו יומקס.

מחקרים מתקדמים יותר ניסו למצוא את מנגנון הפעולה של התרופה, ומצאו שלאזילקט ישנן השפעות רבות יותר מאשר עיכוב האנזים המפרק דופאמין. נראה שהאזילקט מפעיל חלבונים שמגנים על התאים המייצרים דופאמין מחמצון ומעודד יצירת חומרים שמסייעים לשימור ולצמיחה של תאים ולשיפור התקשורת החשמלית בין התאים.

בנוסף ליעילותו הרבה יותר בעיכוב האנזים שמפרק את הדופאמין, לרסג'ילין יש פחות תופעות לוואי, מכיוון שהוא לא הופך את האנזים לאמפטמינים (חומרים מעוררים).

השפעת אזילקט על חולי פרקינסון

א. בדומה לתרופות אחרות המשמשות לטיפול בחולי פרקינסון, משפרת האזילקט את איכות החיים של החולים באופן משמעותי. התרופה גורמת לירידה ברעידות ולהפחתה בנוקשות של השרירים המאפשרים תנועתיות מוטוריות טובה יותר, עם פחות פגיעה ביציבה ובשווי המשקל.

יחד עם זאת, חשוב לציין שאזילקט אינה עולה על תרופות אחרות הקיימות בשוק בהפחתת הסימפטומים ולכן זהו לא יתרונה המשמעותי.

ב. שיפור החיות ועצירת השינוי ברקמת במח של התאים המייצרים דופאמין. ניסויים שנעשו בבעלי חיים שנחשפו לרעל היוצר סימפטומים של פרקינסון (MPTP), הראו שרקמת המח שלהם משתנה פחות לאחר שימוש באזילקט. לממצא זה חשיבות רבה, משום שהוא מוכיח שבניגוד לתרופות אחרות שרק משפרות את הסימפטומים של המחלה, לאזילקט יש יכולת לעכב את התפתחות המחלה.

יחד עם זאת, הממצאים ממחקרים שנעשו עד עכשיו (מעטים מידי ורק בבעלי חיים), אינם מספיקים כדי לקבוע טענה זו בוודאות.

ג. לא נמצאו לתרופה תופעות לוואי משמעותיות הפוגעות באיכות חייהם של הנוטלים אותה. יחד עם זאת, עדיין יתכן שכאשר תגיע התרופה לשימוש נרחב, יתגלו תופעות לוואי נדירות יותר שלא נמצאו עד כה.

אזילקט וסל התרופות

כפי שניתן להבין, אזילקט מהווה תקווה חדשה עבור החולים הסובלים מאלצהיימר, לכל הפחות לגבי שיפור איכות החיים והארכתם ללא התקדמות נוספת של המחלה. יחד עם זאת, עדיין לא בוצעו מספיק מחקרים המוכיחים את עליונותה של האזילקט על פני תרופות אחרות הקיימות בשוק וגם לא ניתן עדיין לטעון בוודאות התרופה בטוחה כמו התרופות מהדור הישן.

על כן, התרופה אינה נכללת עדיין בסל התרופות ולכן קופות החולים עדיין אינן ממנות את השימוש בה. נראה שמחקרי אורך שנערכים במדינות אחרות בהן השימוש בתרופה  נפוץ יותר, עשויים לשנות תמונה זו בשנים הקרובות.

 


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715464

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר