Home » פילאטיס לטיפול בפרקינסון

פילאטיס לטיפול בפרקינסון

פרקינסון ופילאטיסמחלת פרקינסון נחשבת למחלה ניוונית, אשר קשורה במערכת העצבים המרכזית. למרות שלא כל הגורמים לפרוץ המחלה ידועים במלואם, הרי שידוע שלפחות בחלק מהמקרים מדובר במחלה בעלת אופי גנטי. עם זאת, ישנם חולים אשר סובלים מהמחלה עקב חשיפה לחומרים ורעלנים שונים, לרבות שימוש בסוגי תרופות כגון תרופות פסיכיאטריות.

למחלת פרקינסון דרכי ביטוי אופייניים כגון רעידות בלתי נשלטות, קישיון שרירים, עייפות, קשיי דיבור ולעיתים אף קשיי נשימה. כתוצאה מהמחלה, רבים מהחולים מסתגרים בביתם, וידועה התפתחות של דיכאון, הפרעות שינה ובעיות רגשיות נוספות. ידועות גם הפרעות בזיכרון וביכולת עיבוד המידע במוח, עד כדי דמנציה.

למרות שישנן לא מעט תרופות לטיפול במחלה, הרי שמרביתן אינן יעילות בצורה מספקת להאטת התפתחות המחלה. גרוע מכך, חלק גדול מהתרופות כרוך בתופעות לוואי קשות, חלקן גרוע כמו סימפטומי המחלה עצמה.

רופאים ופיזיותרפיסטים ממליצים לסובלים מפרקינסון לקיים פעילות גופנית סדירה, שתביא לשיפור משמעותי במצבם הגופני, השכלי והרגשי. בין הפעילויות המומלצות, ניתן למצוא את התעמלות הפילאטיס.

מהי שיטת האימון פילאטיס?

פילאטיס היא שיטת אימון שנועדה לחזק את הגוף בדרך מיוחדת. בשונה משיטות אימון אחרות, כגון אימון במשקולות או אימון בחדר כושר, בפילאטיס המטרה איננה להשיג מראה אסטטי וחטוב. שיטת אימון זו נועדה להשיג משהו הרבה יותר משמעותי – לחזק את השרירים התומכים בגוף.

הוגה השיטה ומפתחיה, מעניקים משקל יתר לשרירים אשר תומכים ביציבת הגוף כולו. אימון פילאטיס מאפשר לשמור על זקיפות הקומה, למנוע שימוש לא יעיל בשרירים, להקטין נזקים למפרקים ולסחוסים, למנוע נפילות ועוד.

כמו סוגים אחרים של אימון גופני, גם לפילאטיס ידועה השפעה מיטיבה על האדם מן הבחינה הפסיכולוגית והרגשית.

פילאטיס – כל אחד יכול

יתרונה הגדול של שיטת האימון פילאטיס, טמון בכך שהיא מתאימה כמעט לכל אחד, בכל גיל, ובכל מצב בריאותי. בשל יכולתה לשפר את היציבה, לחזק את השרירים תומכי היציבה ושרירים מרכזיים נוספים (כגון שרירי הגב והבטן), יש לה חשיבות מיוחדת עבור אנשים שסובלים ממגבלות בריאות שונות וביניהן גם אנשים שחלו בפרקינסון.

רופאים ממליצים לחולים לבצע פעילות גופנית סדירה, כחלק מההתמודדות עם מאפייני המחלה אשר משפיעים לרעה על היציבה. אנשים שבחרו להתמודד עם מחלתם באמצעות תרגילי פילאטיס, מדווחים על שרירים חזקים יותר, זרימת דם טובה יותר, והפחתה של כאבים שונים. אבל בכך לא מסתיימים יתרונות הפילאטיס. יש לה גם יתרונות נפשיים חשובים והיא אפילו ידועה כמפחיתת כאב.

פלאטיס לגוף ולנפש

ההשפעה של פעילות גופנית על ההרגשה הטובה איננה מוטלת בספק. הדבר נכון לא רק עבור אנשים שאינם סובלים ממחלות קשות. למעשה, אנשים אשר סובלים ממחלה לא פשוטה, מרוויחים הרבה יותר מהשתתפות בפעילות גופנית שמותאמת ליכולתם.

גם מי שחלה בפרקינסון, ואין זה משנה אם מדובר בשלב התחלתי ובסימפטומים קלים יחסית, או שמדובר בשלב מתקדם עם סימפטומים קשים, הפילאטיס מתאים לכולם.

תרגילים רבים נעשים בשכיבה, ומרבית העבודה איננה מצריכה שימוש במכשירים, אלא מתבססת בעיקר על משקל הגוף עצמו. בנוסף, מדריכים רבים צברו ניסיון בעבודה עם אנשים נכים ומוגבלים, מה שמאפשר את הקבלה של חולי פרקינסון לשורת המתעמלים, בטבעיות גמורה.

האימון, אשר מחזק את הגוף ומאפשר לו להתמודד טוב יותר עם הרעד והתקשות השרירים, משחרר אנדורפינים ומשפרי מצב רוח אחרים לזרם הדם, אבל זה לא הכל. מי שיצטרף לאימון בקבוצה, יוכל ליהנות מתמיכה חברתית, שתשפר מאליה את מצב הרוח, ותפחית תחושת של דיכאון ומרה שחורה.

חלק מהחולים מדווחים על כך שהתקדמות המחלה הואטה בזכות הפעילות הגופנית, ומרבית המתאמנים מדווחים על ביטחון עצמי גבוה יותר בעצמם וביכולתם, ויכולת תנועה משופרת.

ראו גם:

אימון משקל הדרגתי לטיפול בפרקינסון


  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715464

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר